DHI Saç Ekimi nedir?

Toplum arasın da traşsız ve var olan saçı kesmeden diğer bir değişle doğrudan saç ekimi olarak da adlandırılan bir saç ekimi işlemidir. Bu işlemin asıl kaynağını sağlayan choi-pen ya da implanter-pen adı verilen medikal kalemlerin yardımı ile donör alan dediğimiz ense bölümünden alınan köklerin choi-pen adlı medikal kalemlerin içine özenle yerleştirerek mevcut olan kafa derisindeki açıklığa herhangi bir kanal açılımı yapmaksızın direk olarak nakledilen saç ekimi tekniğidir. Bir başka deyişle ‘direct hair implantation’ yani direk ekim işlemidir.

DHI Saç Ekimi kimlere uygulanır?

Son yıllarda özellikle tercih edilen DHI saç ekim tekniği saç kaybı yaşayan kadın erkek ayrımı yapmaksızın tüm ihtiyaç duyan kişilere uygulanan işlemdir, Özellikle saçlarını kestirmek istemeyen günlük yaşantısına hızlı dönüş yapmak isteyen ve işlemin daha rahat ve konforlu geçmesini isteyen insanların ilk tercihi haline gelmiştir Bu teknikte kanal açılımı ve ekim işlemi aynı anda gerçekleştiği için gerek işlem sonrası görüntü gerekse operasyon işleminin süresinin azalması kişilerin DHI saç ekimi tekniğini talep etmesindeki en önemli faktörlerden biri haline gelmesine neden olmuştur.

DHI Saç Ekiminde operasyon süresi ne kadardır?

Saç ekimi yöntemi olarak DHI saç ekimi yöntemini tercih eden kişilerin aklına gelen en önemli sorulardan biride süre ve zaman konusu olup, operasyon ortalama olarak 6 ila 8 saat zaman dilimin de gerçekleşiyor. Bu sürenin uzaması ya da daha kısa sürmesi kişinin başta ekim alanının genişliği, operasyonu gerçekleştiren doktorun ya da kişilerin el becerisinin ve bu konuda deneyimin iyi olmasına bağlıdır. Uygun operasyon odasının ve kullanılan medikal ekipmanların tam olması ve steril olması, saç ekimi için başvuran kişinin herhangi bir hastalığının olup olmadığının operasyondan önce iyi analiz edilmesi eğer bir sorun var ise operasyonu etkileyecek yada operasyonun seyrini olumlu yönde etkileyecek olup operasyonun süresini uzatacaktır. Operasyonun daha sağlıklı ve kaliteli ilerlemesi kişinin daha dikkatli araştırma yaparak doğru kliniğin ve operasyonu yapacak özellikle DHI saç ekimin de uzman tecrübeli ve donanımlı operasyon doktorunu tercih etmelidirler.

DHI Saç Ekiminin avantajları nelerdir?

Diğer yöntemlere oranla bu tekniğin birçok faydası olduğunu bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmaları gerektiği ve bu konuda uzman kişilerden ilk görüşmede bilgi alarak hangi tekniğin onlar için daha uygun olup olmadığına karar vermesi gerekiyor. DHI saç ekimi var olan saç köklerine zarar vermeden direkt olarak kanal açımı yapılmadan saçlı bölgeyi koruyarak saç ekim işlemini yaptırabilir, kesi alanı daha az olacağından kanama riski, yara, ödem en aza iner, saç köklerinin doku dışında kalış süresini azaltılarak ekimi daha sağlıklı ve kaliteli bir şekilde gerçekleşmesini sağlar. Aynı zamanda zaman açısından az vakit harcanmış olup, hastanın konforlu bir şekilde en iyi saç ekimi işlemini yaptırmasını sağlamaktadır. Sonrasında hastanın iyileşme süresi kısalmış olur. Saçlarını kestirmek istemeyen kişiler bu teknik ile normal hayatlarına devam edebilmektedirler. Bu karar verme aşamasın da uzman ekiplerinde desteği ile operasyon için en uygun kararı almak kişilerin hayatlarını iyi yada kötü yönde etkileyecektir. Doğru kararı verme yönünde kendi istekleriniz den ziyade bu konuda uzmanlaşmış kişilerden yardım almamız daha doğru bir karar olacak tır. Saç ekiminde doğru tekniği nasıl seçeriz derseniz; Saçınızın yapısı, yaşınız, herhangi bir hastalık ya da rahatsızlığınızın olup olmayışı, donör alan dediğimiz köklerinizin alınacağı bölgenin verimliliği ve köklerimizin kalitesi bu konuda etkili olacaktır.

DHI Saç Ekiminde sık sorulan sorular?

Saç ekimin de herkesin merak ettiği endişe duyduğu acaba dediği birçok soru olduğu doğrudur bunların başında da safir kanal tekniğimi yoksa DHI saç ekimi mi geliyor. Arlarındaki farklardan bahsetmeden önce iki tekniğinde birbirinden bağımsız değil aksine bir bütün olduğunu söylenebilir. Aynı operasyon için de kişinin ilk saç analizine bağlı olarak açıklık ve saçlı bölge belirlenip açık olan alana safir kanal tekniği saçlı bölgeye var olan saçlara zarar vermemek adına DHI tekniği uygulanabilir. Aralarındaki farka gelirsek;

Ekstra uzmanlık gerektiren bir medikal cihazın kullanımı gerektiğinden DHI yöntemi safir kanal tekniğine göre biraz daha maliyetli olabilir. Aralarındaki diğer fark ise safir kanal tekniğin de greft kalınlığına göre minimal delikler oluşurken ve kanama riski daha fazla olduğun dan doku bütünlüğü bozulma riski oluşabilmektedir. DHI tekniğinde ise; kanal açmadan direkt olarak choi-pen adı verilen medikal kalem yardımı ile doner sahadan alınan greftleri var olan açıklığa direkt olarak nakil işlemini gerçekleşir. Ayrıca safir kanal tekniğinde iyileşme süresi kanal açımı olduğundan diğer tekniğe göre daha uzun olabilir, buradaki dokunun iyileşme süresi kişinin dolaşımı, sağlıklı bir yaşam sürmesi, buradaki etkiyi tamamen değiştirebilir. Safir kanal tekniğin de donör sahadan alınan köklerin kanal açılımı süresi boyunca dışarıda beklerken DHI saç ekimi tekniğin de ise alınan kökler bekletilmeden direkt olarak ekim işlemi yapılır.

DHI Saç Ekimin de yeni saçlara kavuşma süresi?

Ortalama olarak üçüncü aydan itibaren başlar ve yeni saçların çıkışını gözle görülür seviyede izleriz. Akabinde 6 ve 7 aylarda saçımızı tarayıp şekil verecek seviyeye geldiğini görürsünüz. Tam anlamı ile bu süreç bir yıldır. Bu sürecin sağlıklı ilerlemesi için operasyonun kaliteli geçmesi, kişinin bu süre zarfında sağlıklı beslenmesi, kişinin metabolizması, operasyon sonrası destekleyici gıdalar kullanması tamamen süreci etkileyecektir. Ayrıca süreci etkileyecek diğer bir husus ise ekim yapılan kurum veya doktor ile irtibat halinde kalınması ve takibinin yapılmasıdır.

DHI Saç Ekimi sonrası saçlar nasıl yıkanır?

Operasyondan sonra ikinci gün hastanın ilk yıkama işlemi gerçekleştirilir ve donör alandaki bandajı çıkartılır. Sonraki yıkamaları eğer kişi şehir dışından ya da başka bir ülkeden geliyorsa hastaya birebir anlatım yapılır ve kurum tarafından hazırlanmış olan yıkama ve kabuk dökümü videoları gönderilir. Şehir içinde ise özellikle yıkama ve kabuk dökümü için operasyon olduğu kliniğe ya da hastaneye gelmesi daha sağlıklı olacaktır. Çünkü saçı kesmeden ya da uzun olan zayıf saç aralarına girişim olacağı için yıkama işlemi biraz daha kişileri zorlayacaktır. Yıkama işlemi klinik tarafından verilen panthenol içerikli köpük formatındaki losyonu ekim yapılan bölgenin tamamına püskürtme yöntemi ile sıkılır ve ortalama 40 dakika bekletilir. Sonrasında tazyiksiz ve ılık su ile durulama yapılır. Durulama yapılırken ekim bölgesine müdahale etmeye gerek yoktur. Sıkılmış olan köpüğü tamamen durulamamız yeterli olacaktır. Sonrasında yine klinik tarafından verilen şampuanı avucumuzun içine döküp köpürterek hafif tampon şeklinde ekim alanının tamamına yaymamız gerekiyor ve sonrasında köpük formatında olduğu gibi ılık ve tazyiksiz su ile durulamamız yeterli olacaktır. Eğer ki saçlarınız uzun ise biraz daha dikkat etmeniz gerekiyor. Köpüğü tam olarak ekim alanına yedirmemiz ve yıkama işleminde tam anlamı ile durulamanız biraz daha uğraştırıcı olacaktır. Operasyondan sonra ortalama olarak ilk on gün bu yıkamalara aynı şekilde devam etmeniz gerekiyor. Bu süreçte operasyon doktorunuza ya da sağlık danışmanına düzenli olarak doğru açılardan fotoğraflarınızı göndermeniz yararınıza olacaktır ki bu aşamada takip çok önemlidir.

DHI Saç Ekimi sonrası kabuk dökümü nasıl yapılmalı?

Operasyondan sonra onuncu gün dense de ilk yıkamadan itibaren günlük olarak operasyonu yapan doktor ya da sağlık danışmanınıza günlük olarak doğru açılardan fotoğraflarınızı göndererek uygun günü ve zamanı birlikte belirlemeniz Sizin için daha uygun olacaktır. Kinik tarafın dan verilen yıkama seti içindeki köpük formatındaki losyonu saçlı alana sıkarak ortalama kırk dakika beklememiz gerekiyor. Bu losyonun amacı oluşan kabukları yumuşatmak ve kabukların saçlı alandan daha rahat dökülmesini sağlamak. Bekleme süreniz tamamlandıktan sonra parmak uçlarımız ile dairesel hareketler yaparak çok fazla zorlamadan, baskı yapmadan, kabukların saçlı deriden dökülmesi sağlanır. İlk kabukları dökme aşamasında kabukların tamamı dökülmemiş olabilir. Devam eden günlerde doktorunuzun takibi ile aynı işlem tekrarlanıp kabuk dökme işlemi gerçekleşir.

DHI Saç Ekiminde yeni saçlara kavuşma süresi ne kadardır?

Operasyondan iki yada üç hafta sonra yada kişinin dolaşımına yada yapısına göre değişkenlik gösterse de şok dökülme denilen süreçte ekilen saçların bu süre içinde döküldüğünü görürsünüz. Kişi ne kadar endişe etse de biliriz ki üçüncü aydan sonra saç çıkışlarınız başlayacak dördüncü aydan itibaren saç telleri kalınlaşıp, gözle görülür seviyeye gelecektir. Altıncı ve yedinci ayların ortasında artık saçlarınızı tarayıp şekil vereceksiniz. Tam olarak saçlarınızın çıkış zamanının tamamlanması, kalınlaşması bir yıl kadar bir süre içinde gerçekleşecektir. Bu arada saçlarınızın gelişimi için dikkat etmemiz gereken birçok unsur vardır, bunlardan başlıcaları; Ekim işleminden sonra düzenli olarak kontrol ve takip etmeniz gerekmektedir, saç gelişiminiz yavaş ilerleyebilir ya da dolaşımsal problemler yaşanabilir. Bu konuda doktorunuzun önerdiği takviye edici gıdalar ya da medikal ilaçlar almanız gerekebilir. İlk altı ay aylık periyotlarda pop ve Mezoterapi tedavisi yapılmalıdır. Sonrasında saç lazeri ve senede bir defaya mahsus otolog plus kök hücre tedavisi yapılabilir. Otolog plus kök hücre tedavisi küçük cerrahi bir işlem olduğu için doktorunuz ile görüşüp hemfikir olduktan sonra karar vermeniz uygun olacaktır.

DHI Saç Ekimi işlemi birkaç kez yapılabilir mi?

Daha önce saç ektirmiş ya da birden fazla kök hücreli saç ekimi gerçekleştirmiş kişi tekrar yeni bir operasyona karar vermeden önce operasyonu olacağı klinik hakkında bilgi sahibi olup ve saç ekimi operasyonu yapacak doktor ile birebir görüşme sağlaması onun yararına olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli unsur donör sahanın verimliliği ve ekim yapılacak olan alanın açıklığıdır. Daha önceden bir ya da bir çok kez donör sahadan alım işlemi olduğu için bu alanın çok iyi değerlendirip, gerekir ise bilgisayarlı saç analizi yaptıktan sonra operasyona karar vermek gerekir. Çünkü ekim alanı ne derece önemli ise donör alan da bir o kadar önemli ve bir bütündür.

DHI Saç Ekimin de yeni saçların görüntüsü nasıldır kontrol edilebilir mi?

Saç ekimi sonrasın da herkesin hayal ettiği sık doğal ve istediği gibi saçlarını tarayıp şekil vereceği bir görüntüye sahip olmaktır. Yalnız bunun için donör sahanızdaki köklerin kaliteli ve guruplaşmış kökler olması her zaman avantajınıza olacaktır. Bunun dışında operasyon olacak kişilerin çok iyi araştırma yapıp ,gerekirse referans aracılığı ile uygun olan kliniğe ve operasyon yapacak doktor yada uzman ile birebir görüşüp, operasyonu planlaması, ekim yapılacak olan alanı belirleyip, donör sahanın uygun olup olmadığına, köklerin kaliteli ve guruplaşmasına bilgisayarlı saç analiz cihazı ile bakıp karar vermeleri gerekir. Ayrıca operasyonu yapacak olan doktor yada uzmanların bu konuda deneyimleri çok önemlidir.DHI/choi- pen ekimi diğerlerin den farklı olarak; Ekim esnasın da her seferin de elleri yer değiştireceği için, saçların yönü açısı ve sıklığı doğru orantılı olması gerekiyor. Bu sebepten reklam ya da isim yapmış yerlerden ziyade, alanında uzmanlaşmış ve referans desteği ile uzman olan doktoru tercih etmeniz yararınıza olacak tır. Doğru seçim yaptığınız da doğal sık ve güzel bir görüntü kaçınılmazdır.

DHI Saç Ekiminde yaş sınırı söz konusu mudur?

Genetik yada herhangi bir sağlık sorunu olan yada stres çevresel faktörlerden sebep saç kaybı yaşayan bireylerin, öncelikle saç kaybının nedenlerini araştırıp ,tedavi yoluna gitmeleri gerekmektedir. Tam olarak saç kaybı yaşamış bir bireyin belirli bir açıklığı mevcut ise saç ekimi operasyonu olması onun için kesin çözüm olacaktır. Bu operasyona uygun olup olmadığı klinik ya da hastanede uzman doktorların ilk kontrolünden sonra gerekli tetkikler ve saç analizi yapıldıktan sonra karar verilir. Bu operasyon da yaş sınırı oldukça önemlidir ki on sekiz yaş sınırı mevcuttur.

DHI Saç Ekiminin dezavantajları?

Ekim işlemine karar vermeden önce çok iyi araştırma yapmak gerekir. Çünkü yapacak olan doktor ya da uzmanın kondisyonu, enerjisi, bilgi ve deneyimi yüksek olması gerekir. Öyle ki saçlı alana ekim yapılacağı için var olan saçlara zarar vermeden dikkatli bir şekilde çalışması gerekir. Ayrıca choi- pen kullanımında yüksek deneyime sahip olması gerekiyor. Çünkü; choi- pen ile her bir kökü yerine yerleştirme esnasında operasyonu yapan uzmanın eli sürekli olarak hareket edeceği için köklerin açısı, sıklığı ve yönü değişme imkanı vardır, Doğru klinik ve doğru uzmanlarla bu tekniğin başarısı kanıtlanmış olup dezavantaj değil avantaj olarak sizlere geri dönüş sağlayacaktır.

DHI Saç Ekimi 2022 fiyatları

Bu tekniği diğer tekniklerden ayıran özellik choi-pen dediğimiz kalemlerin ve aparatlarının her hastada değişmesi ve maliyetin bir o kadar artmasına sebep olmasıdır. Bunun dışın da operasyonun zamanı, alınan paket, kullanılacak olan teknolojiler, ekim yapılacak alanın açıklığı gibi birçok parametre ye göre operasyon fiyatı değişebilir. DHI saç ekimi güncel fiyatları ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.
Anahtar kelime: DHI saç ekimi