Saç Lazeri Nedir?

Saç lazeri, en kısa anlatımı ile uyumakta olan saç köklerini canlandırmak için son teknoloji lazer cihazları ile saçlı dokuya düşük dozda diot ışınları verilmesi ile uygulanan tedavi prosedürüdür. Ağrısız bir işlemdir ve işlem sırasında oluşabilecek yüzeyel karıncalanmalar dışında bir yan etkisi yoktur. İşlem öncesi ya da sonrasında ekstra bakım gerektirmez. Kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle haftada 2 seans olmak üzere 8-10 haftalık periyodik seanslar şeklinde planlanır.

Saç Lazeri ne işe yarar

Sağlığın birçok alanında sıklıkla kullanılan lazer cihazları, uyumakta olan saç köklerini canlandırmak, kan dolaşımını hızlandırarak, saç köklerinin beslenme kalitesini artırmak amacı ile de kullanılmaktadır.

Genel olarak saç lazeri tedavisinin uygulanma amaçları şu şekilde sıralanabilir;

 • İncelmiş saç köklerini kalınlaştırmak,
 • Yıpranmış saçları canlandırmak,
 • Uyuyan saç köklerini harekete geçirmek,
 • Kan dolaşımını tetikleyerek saçlı doku beslenme kalitesini artırmak,
 • Saç ekimi sonrası operasyonun başarısını makimize etmek.

Saç Lazerinin Avantajları

Günümüzde kadın ve erkek farketmeksizin estetik görünümün vazgeçilmez bir parçası olan saçlar, gün içinde bir çok etkene maruz kalır. Bu dış etkenler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kullanılan kozmetikler,
 • Aşırı stres
 • Aşırı sıcak ya da soğuk hava şartları,
 • Yapılan saç uygulamaları,
 • Toz, toprak,
 • Vitamin eksikliği,
 • Düzensiz beslenme alışkanlıkları
 • Düzensiz uyku

Modern hayatın mecbur kıldığı bu etkenlerden korunmak kişilerin günlük rutininde oldukça zordur. Bu nedenle zaman zaman yıpranan saçları destekleme ihtiyacı doğar. Saç lazeri bu tarz durumlarda etkili çözümler sunar. Düşük dozda diot ışınları, herhangi bir cerrahi operasyon, kesi, işlem sonrası bakım gereksinimi olmaksızın saç köklerinin beslenme kalitesini artırarak kişilerin daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşmasına olanak tanır.

İşlem öncesinde ya da sonrasında herhangi bir ekstra bakım gerektirmemesi sebebi ile de gündelik hayata entegre olarak rahatlıkla uygulanabilir. Herhangi bir ağrı söz konusu değildir.

Saç Lazeri ne kadar sürede etkisini gösterir?

Standartta bir etki süresi bulunmamakta, gözle görülür etki görülme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Genelleme yapılacak olursa haftalık 2 seans şeklinde, 20 dakikalık periyotta uygulandığında 8-10 hafta içerisinde gözle görülür etki başlar. Planlama var olan duruma göre, işlemi yapacak olan doktor tarafından planlanır. Genel uygulama prosedürü bu şekildedir.

Saç Lazeri nasıl yapılır?

İşlem öncesinde herhangi bir bakım gerektirmez. Kişi gündelik hayatına olağan seyrinde devam edebilir. Son teknoloji lazer cihazları sayesinde saçlı alana verilen düşük dozdaki diot ışınları sayesinde uyuyan saç kökleri canlanır. Işınlar saçlı dokudada tetikleyici etki göstereceğinden incelmiş ya da yıpranmış saçlar hacim kazanarak eski gücüne kavuşur

Saç Lazeri Saç çıkarır mı?

Birçok gayri resmi kaynakta bu konuda olumlu ifadelere yer verilse de günümüz teknolojisi ile saç olmayan bir yerden saç ekimi dışında bir tedavi protokolü ile kalıcı olarak saç çıkarılması mümkün değildir. Saç lazeri yeni saç çıkışı sağlamaz. Var olan saç köklerini canlandırarak hacim kazandırır. Saçlı dokudaki hareketlenme ile saç köklerinin beslenme kalitesi artar. Bu da genel görünüme olumlu etkide bulunur.

Saç Lazeri yan etkileri

İşlem sırasında oluşan kişiyi rahatsız etmeyecek, yüzeysel karıncalanma hissi dışında bir yan etkisi bulunmamaktadır. Saç lazeri, bir cerrahi müdahale değildir. İşlemde düşük dozda diot ışınları ile saçlı doku ve uykudaki saç kökleri uyarılır.

Lazer ile Saç Ekimi

Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ile saç ekimi protokolü ve saç lazeri protokolü kombine edilmektedir. Saç ekimi işleminin başarısını artırmak amacı ile, özellikle ince telli saçı olan kişilerde saç lazeri, saç ekimi işlemine entegre olarak kullanılmaktadır. Saç lazerinin saç ekimi işlemine herhangi bir yan etkisi olmadığı gibi saçlı dokuda yarattığı hareketlenme sebebiyle katkısı bulunmaktadır. Saç lazeri, saç ekim işlemi sonrası yaklaşık 10. günde yapılan kabuk dökümünden sonra başlayıp kişinin operasyon sonrası sürecine göre devam ettirilebilir. Bu şekilde özellikle şok dökülme olarak tarif edilen saç ekim sonrası 1-3 aylarda, saçların yeni yerlerine alışma süresince kökleri uyarmaya ve saç köklerinin beslenme kalitesini artırmaya devam eder. Saç ekim işlemi ve saç lazeri tedavisi kombine edildiğinde saç ekim işleminin de sonucu maksimize edilmiş olur. Kişilerin ekstra bir uğraşı gerekmez. Ağrılı bir işlem olmaması ve işlem öncesi ya da sonrasında özel bir hazırlık gerektirmemesi sebebi ile konforlu bir tedavi protokolüdür.

Saç Lazeri Tedavisi

Özellikle dış bir etkene bağlı olarak yıpranmış, incelmiş saçlara sahip olan kişiler ya da saç dökülme problemi yaşayan kişiler için uygulanması en konforlu tedavi protokolleri arasında yer alan saç lazeri tedavisi, özellikle son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikçe dikkat çekmeye başlamıştır.
Sonucu maksimize etmek için saç ekimi operasyonları ile sık sık kombine edilmektedir. Özellikle saç dökülmesi den daha çok ince telli saçı olan kişiler tarafından da rahatlıkla tercih edilebilir.

Saç Lazeri ağrılı ağrılı bir işlem midir?

Saç lazeri uygulamasında herhangi bir ağrı söz konusu değildir. İşlem öncesi ve işlem sonrası oldukça konforludur. Kişi gündelik hayatına olağan seyrinde devam edebilir.

Lazer Tedavisinin kaç seans uygulanır?

Tedavi protokolü kişiden kişiye değişmekle beraber genel olarak ayda 2 sefer 20’şer dakikalık periyotlar da uygulanacak olan tedavi protokolü, 8-10 hafta gibi bir sürede etkisini göstermeye başlar.

Saç dökülmesinde Saç Lazeri tedavisi

Saç dökülmesi sebebi ile saç lazeri tedavisi planlanıyorsa saç dökülme sebebi iyi araştırılmalıdır. Dökülme genetik sebeplerle oluşuyorsa uygulanacak olan tedavi ancak saç dökülmesini yavaşlatabilir ya da geçici olarak durdurabilir. Saç dökülmesini kalıcı olarak ortadan kaldırması söz konusu değildir. genetik sebepler ile oluşan saç dökülmesini ortadan kaldırmak amacı ile saç lazeri tedavisi planlanırsa, sonuç malesef hüsran olacaktır. Zira günümüz teknolojisi ile olmayan bir yerden saç çıkarmak ve o saçın kalıcı olması, fiziki olarak mümkün değildir.

Dökülme problemi genetik sebepler ile değil de dış bir etkene bağlı olarak gelişiyorsa durum farklılaşır. Bu aşamada saç lazeri saç dökülmesine sebep olan dış etken in etkisi geçene ya da azalana dek geçen sürenin en az saç kayı ile geçirilmesinde büyük önem taşır. Yapılacak olan bir dizi testten sonra kişinin dökülme nedeni belirlenebilir. Saç lazeri tedavisi seçenekler arasındadır.

Saç Lazeri öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Saç lazeri öncesinde herhangi bir ekstra hazırlık aşaması yoktur. Kişiler günlük hayatın seyrinde saç lazerini tedavisini gündelik hayatlarına rahatlıkla entegre edilebilir. Tek dikkat edilmesi geren nokta işlem sırasında saçlı deride herhangi bir saç şekillendirici ya da kozmetik ürün olmaması gerekliliğidir. Düşük dozdaki diot ışınları saçlı dokuta tam olarak nüfuz ettiğinde ancak etkili bir sonuç alınabilir.

Saç Lazeri sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Saç lazeri sonrası dikkat edilmesi gereken herhangi bir protokol bulunmamaktadır. Kişiler gündelik hayatlarına aynı şekilde devam edebilir. Burada süreklilik esastır. Saç lazeri tedavisi düzensiz aralıklar ile yapılırsa efektif bir sonuç beklenemez. Düzenli olarak, işlemi gerçekleştirecek olan doktorun hazırladığı tedavi planına göre seanslara devam edilirse en efektif sonuç alınabilir.

Saç Lazeri Fiyatları

Ücretlendirme saçın var olan durumuna, işlemin yapılacağı tarihe ve planlanacak seans sayısına göre değişkenlik gösterir. Güncel lazer tedavi fiyatları ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.