İnfüzyon Tedavisi Nedir?

İnfüzyon tedavisi, saç köklerinin ihtiyaç duyduğu vitaminler yönünden zengin mezoterapi buharı ile saçların nemlendirilmesi, saç köklerinin beslenme kalitesinin artırılması işlemidir.

İnfüzyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavinin ana amacı, köklerin beslenme kalitesini artırmaktır. Operasyon içinde uygulanabileceği gibi sonrasında saç tellerini nemlendirmek ve vitamin desteği sağlamak adına seanslar şeklinde uygulanabilir.

Temelde iki farklı şekilde uygulanır;

 • Buhar infüzyon tedavisi,
 • Greft buhar infüzyon ünitesi.

Buhar infüzyon tedavisi genellikle saç ekim operasyonu yaptıran kişiler tarafından, operasyon sonrasında, operasyonun başarısını maksimize etmek için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Var olan saç kökleri mezoterapi buharı ile nemlendirilir. Mezoterapi buharı içinde bulunan vitaminler sayesinde saç köklerinin beslenme kalitesi artırılır.

Greft buhar infüzyon ünitesi kullanılarak yapılan tedavi şekli ise, saç ekim operasyonu sırasında uygulanır. Donör alandan alınan saç kökleri transfer edilinceye dek dışarıda bekler. Geçmiş yıllarda bu bekleme steril sıvılar içinde yapılırken, bu uygulama gelişen teknoloji ve deneyimlerle yerini greft infüzyon ünitesine bırakmıştır. Donör alandan toplanan saç köklerinin bu bekleme sırasında var olan kalitelerini korumak ve dahası artırmak için greft buhar infüzyon üniteleri kullanılır. Mezoterapi sıvısı greft buhar infüzyon ünitesinde buhar formuna çevrilir ve içerisine yerleştirilen saç köklerini transfer edilinceye dek beslemeye devam eder. Aynı anda saç ekim operasyonu devam eder. Kişinin ekstra bir uğraşı söz konusu değildir. Transfer edilecek kök miktarı üniteden çıkarılarak transfer edilirken, transfer edilmeyi bekleyen saç kökleri ünitede beslenmeye devam eder.

İnfüzyon Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Uygulama şekline göre değişmekle beraber;

Eğer saç ekiminden bağımsız olarak işlem uygulanıyorsa, 20 dakikalık periyotlarda uygulanır. Kişinin durumuna göre seans sayısı işlemi gerçekleştirecek doktor tarafından planlanır. Genellikle 6-8 seans şeklinde uygulanır. İşlem öncesinde herhangi bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Gündelik hayatı etkilemez. Kişi, işlem sırasında kitap okuyabilir, televizyon seyredebilir, müzik dinleyebilir ya da uyuyabilir. Herhangi bir ağrı söz konusu değildir. İşlem yapılmadan önce saçlı deri temizlenir. Efektif bir infüzyon için bu şarttır. İşlem öncesinde saç şekillendiriciler kullanılmaz. İşlem sonrası kişi günlük olağan seyrine rahatlıkla devam edebilir. Görüntüde bir değişiklik olmaz. Sadece işlem yapıldığı gün saçların yıkanması önerilmez.

İşlem greft buhar infüzyon ünitesi aracılığı ile yapılıyorsa, kişinin herhangi bir müdahalesi gerekmez. Saç ekimi operasyonu sırasında uygulanan bu uygulama şeklinde toplanan saç kökleri, ünite içerisine yerleştirilir ve transfer edilinceye dek ünite içerisinde kalmaya devam eder. Saç ekim operasyonunun ilk aşaması olan FUE aşaması bitene dek, alınan saç kökleri ünite içine yerleştirilmeye devam eder ve transfer edilinceye kadar ünite içinde kalır.

İnfüzyon Destekli Saç Ekimi

Kök hücreli saç ekimi, geçmiş yıllarda estetik kaygılar, bilgi eksikliği/kirliliği, yeterli teknoloji/deneyim olmaması nedeni ile tercih edilmezken günümüzde gelişen teknoloji ile estetik açıdan daha iyi hissetmek için kadın ve erkekler tarafından güvenle tercih edilmektedir. Sürekli olarak gelişen saç ekim uygulamalarından biriside infüzyon tekniğidir. İnfüzyon tekniği ile saç kökleri korunmakta ve operasyonun sonucu maksimize edilmektedir.

Saç ekimi işleminin kullanılan tekniğe göre değişmekle beraber 3 ana aşaması vardır;

 • Köklerin toplanması,
 • Saç köklerinin yerleştirileceği yerlerin hazırlanması (safir kanal tekniği kullanılıyorsa),
 • Hazırlanan yerlere saç köklerinin yerleştirilmesi.

Zaman geçtikçe donör alandan toplanan saç köklerinin kalitesinde, vücuttaki beslenme sisteminden ayrılmaları sebebi ile düşüş gözlemlenir. Bu durum, bir kişinin arka arkaya öğün atladığında halsizlik hissetmesi şeklinde örneklendirilebilir. Saç köklerinde bir problem olmamasına karşın enerji kaynağı olmadığı için verimliliği düşer. Operasyonun başarısına doğrudan etki eden bu durumu ortadan kaldırmak için geliştirilen greft buhar infüzyon üniteleri, bu problemi tamamen ortadan kaldırmaktadır.

İnfüzyon Tedavisi Avantajları

 • Saç köklerinin kalitesi korunur ve dahası artırılır.
 • Saç tellerinin kalitesi korunur ve dahası artırılır,
 • Ağrı olmaması sebebi ile konforlu bir işlemdir,
 • Saç ekim operasyonunun tamamlayıcısıdır. Başarı oranını artırır,
 • Yan etkisi bulunmamaktadır,
 • İnvaziv bir işlem değildir,
 • Dolaylı olarak doku kalitesinide artırır.

Saç Dökülmesine Karşı İnfüzyon Tedavisi

Saç dökülme problemi yaşayan bireylerin (kadın ya da erkek farketmeksizin) destekleyici bir tedavi öncesinde, saç dökülme problemini araştırması gerekir. Saç dökülmesi genetik sebeplerle oluşabildiği gibi dış bir etkene bağlı olarak da gelişebilir. Bu sebeple saçınızla ilgili yapılacak tüm işlemleri gerçek anlamda en iyi saç ekimi merkezi bularak yaptırmanız gerekmektedir.

Eğer problem genetik sebeplerden kaynaklanıyorsa destekleyici tedavi protokolleri yetersiz olacaktır. Yapılacak olan işlemler saç dökülme problemini yavaşlatacak ya da geçici olarak durduracaktır. Destekleyici tedavilerin saç dökülme problemini tamamen ortadan kaldırması mümkün değildir.

Eğer dökülme problemi dış bir etkene bağlı olarak gelişiyorsa durum farklıdır. Dış etkenler genel anlamda şu şekilde özetlenebilir;

 • Kullanılan ilaçlar,
 • Devam eden bir tedavi,
 • Deri problemleri,
 • Vitamin eksikliği,
 • Hormonal bozukluklar,
 • Kullanılan kozmetikler,
 • Stres
 • Düzensiz beslenme,
 • Düzensiz uyku
 • Saça yapılan uygulamalar vb.

Bu tarz dış bir etkene bağlı olarak gelişen saç dökülme problemlerinde destekleyici tedaviler oldukça başarılı sonuçlar verebilir. İnfüzyon tedaviside, destekleyici tedaviler arasında özellikle saç ekim sonrası destekleme alanında önde gelen destekleyici tedavi protokollerinden biridir.

Saç Ekimi mi, Mezoterapi İnfüzyonu mu?

Saç ekimi yerine infüzyon tedavisi tercih edilemez. İki tedavi protokolününde uygulanma amacı sağlıklı ve gür saçlar iken birbirlerine alternatif değildirler.

Saç dökülmesi genetik faktöreler sebebi ile oluşmuşsa, saç ekimi tercih edilebilecek tek seçenektir. Genetik faktörler baskılanamayacağı için bu sebeple oluşan saç dökülmelerinde infüzyon tedavisinin etkisi bir süre sonra geçecek ve saçlar eski haline dönecektir. Bu durumda infüzyon tedavisi doğru bir seçenek değildir.
Dış bir etkene bağlı saç dökülmelerinde de saç ekimi son tercih olmalıdır. Zira dökülmeye sebep olan durum ortadan kaldırıldığında çoğu zaman saç ekimine gerek kalmaz. Bu süre zarfında da destekleyici tedavi protokollerinden faydalanıldığında bu süreç en az kayıpla geçirilmiş olur. Devam edecek olan etki nedeni ile de saçların eski hacmine kavuşması kısa sürede gerçekleşir.

İnfüzyon Tedavisi Ağrılı Bir İşlemmidir?

İnfüzyon tedavisi, saç ekimi sırasında da uygulansa, saç ekiminden bağımsız seanslar şeklinde de uygulansa ağrılı bir işlem değildir. Kişiler işlem sıranda televizyon seyredebilir, kitap okuyabilir, müzik dinleyebilir, uyuyabilir. Operasyon sonrasında ise günlük hayatı etkileyecek bir durum söz konusu değildir.

İnfüzyon Tedavisi Süreci Nasıldır?

İnfüzyon tedavi süreci uygulanma şekline göre değişir. Saç ekim operasyonu sırasında uygulanıyorsa kişinin herhangi bir uğraşı ya da müdahalesi gerekmez. Donör alandan alınan ve geçmiş yıllarda herhangi bir besleyici özelliği olmayan steril sıvıların içinde bekletilen saç kökleri, günümüzde infüzyon ünitesi içine yerleştirilir ve transfer zamanına kadar mezoterapi buharı ile beslenmeye devam eder.
Saç ekimi sonrası ya da saç ekimi operasyonundan bağımsız olarak uygulanıyorsa, kişinin durumuna göre seanslar şeklinde uygulanır. 1 aylık periyotlarda 6-8 seans şeklinde uygulama şeklinde önerilir.

İnfüzyon Tedavisi Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Genel itibari ile konforlu bir tedavi protokolü olduğundan işlem öncesi ekstra bir hazırlık gerektirmez. İşlem yapılacağı zaman saçlara şekillendirici sürülmemesi yeterlidir. Kişi günlük rutinine aynı şekilde devam edebilir.

İnfüzyon Tedavisi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

İşlem öncesinde olduğu gibi sonrasında da ekstra bir bakım gerektirmez. Kişi günlük hayatına aynı şekilde devam edebilir. İşlem günü saçların yıkanmaması yeterlidir.

İnfüzyon Tedavisi Fiyatları 2024

İşlem ücreti, uygulanma şekline ya da planlanacak seans sayısına göre değişkenlik gösterir. Güncel infüzyon tedavisi ücretleri ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.

Anahtar kelime: infüzyon tedavisi- greft buhar infüzyon ünitesi