Fue Saç Ekimi günümüzde hemen hemen her operasyonda greft çıkarımı için kullanılan bir tekniktir. Saç dökülme problemi olan kişiler tarafından özellikle merak edilen konuların başında gelmektedir. Kısaltma bir tabir olması nedeni ile sık sık yanlış anlaşılmalar yaşanmaktadır. Daha açıklayıcı bir tabir ile ‘follicular unit extraction’ yani greft çıkarımı anlamına gelen FUE tabiri, esasında bir ekim yöntemi değil bir alım yöntemidir. FUE kelimesi sık sık bir ekim yöntemi gibi lanse edilmesi sebebi ile zaman zaman farklı amaçlar için kullanılmaktadır.

Fue Saç Ekimi Nasıl Uygulanır?

Bu teknikte ana amaç kişinin donör alan görüntüsünün en kısa zamanda eski haline dönmesini sağlamak amacı ile doku bütünlüğünü bozmadan, ekim alanı için yapılan planlama dahilinde, donör alanda bulunan saç köklerini en kaliteli şekilde toplamaktır. Kadın/erkek herkeste donör alandaki saç kökleri öbekler halinde durur. Bu gruplaşmalar 1, 2, 3 yada daha fazla saç kökü barındırabilir. Fue Saç Ekiminin amacı ‘punch’ adı verilen özel aparatlar ile bu grupları zarar vermeden toplamaktır. Zarar görmeden toplanan greftler operasyon başarısı için çok önemlidir. Zira sanılanın aksine greft sayısı ve saç teli sayısı farklı şeylerdir. Bir greftten bir saç telide çıkabilir birkaç saç telide çıkabilir. Gruplaşmalar ne kadar çok saç teli barındırıyorsa, o kadar saç teli elde edilecek ve operasyon sonrası sıklıkta o ölçüde yüksek olacaktır.

Fue Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

2000 li yılların başından beri kullanılan FUE saç ekiminden daha önce ‘FUT’ adı verilen alım yöntemi kullanılmaktaydı. Kısaca açıklamak gerekirse; FUT tekniği ‘Follicular Unit Transplantation’ un baş harflerinden oluşan, ense kısmında iki kulak arasından bir parmak genişliğinde alınan doku parçasının dış ortamda ayrıştırılarak greft haline getirilmesi ile elde edilen saç köklerinin transferi işlemidir. Operasyon sonrası oluşan, kişileri oldukça rahatsız eden skar nedeni ile 2000li yılların başlarında yerini fue tekniğine bırakmıştır. FUE tekniğinde rahatsızlık verici bir görüntü oluşmaz. On gün gibi kısa bir sürede donör alanı eski haline gelir. Eski görüntüsüne kavuşur ve kişiler sosyal hayata rahatlıkla dönüş sağlayabilir. Saç dökülme problemi olan, saç ekimi düşünen bir kişi için Fue Saç Ekimi FUT tekniğine göre hem daha efektif hemde daha hızlıdır.

Fue Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Günümüz teknolojisinde ekim tekniği konusunda kullanılan iki ana başlık vardır;

 • Safir kanal saç ekimi,
 • DHI saç ekimi.

Bu iki teknikte saç ekim operasyonunun transfer kısmı için kullanılır. Hangi teknik kullanılırsa kullanılsın greftleri toplama aşaması Fue Saç Ekimi ile gerçekleşir. Operasyon, greftleri toplama aşamasının sonuna kadar kullanılan teknikten bağımsız olarak aynı şekilde devam eder. Farklılık kullanılan tekniğe göre transfer aşaması başladığında gerçekleşir.

Fue Saç Ekimi İşlem Süresi Ne Kadardır?

İşlemin süresi kişinin donör alan kalitesi, planlana sayı, dokunun durumu gibi değişkenlere bağlı olarak genellikle 2-3 saat arasındadır. Bu süre yukarıda bahsedilen çeşitli durumlara bağlı olarak daha azalabileceği gibi artabilirde. Kişi bu aşamada genellikle yüz üstü pozisyondadır. Yüzüstü pozisyon nedeni ile operasyonun zor kısmı bu aşama olarak tariflenebilir. Bu aşamada vücut enerjisinin minimumda kullanılması için kişilere uyuması tavsiye edilebilir ki uyumasına yardımcı olması için bu aşamadan önce sakinleştirici bir tablet verilebilir. Bu şekilde kişi daha rahat uyku haline geçebileceğinden hem vücut enerjisi korunmuş olur hemde operasyon daha kolay ve konforlu bir hale getirilir.

Fue Saç Ekiminde herhangi bir sebeple greftlerin alınma aşaması olan fue zamanı uzarsa kişinin enerjisini korumak adına yapılan işlemlere devam edilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta aynı zamanda alınan greftlerin dışarıda bekleme süresininde uzadığıdır.

Greftler donör alanımızda iken vücudumuzdan beslenmeye devam eder. Alındıktan sonra dışarıda beklerken bir besin kaynağına sahip olmadığı için var olan kalitesini kaybetmeye başlar. Uzun süre beslenememiş, kuvvetini kaybetmiş olan saç kökleri transfer edildiğinde de eski haline dönmesi zorlaşır. Bu da Fue Saç Ekimi operasyonunun başarısını olumsuz yönde etkiler. Sınırsız donöre sahip olunmadığı için kişi istediği sonucu alamaz. Ömrü boyunca saç problemi ile yaşamaya devam etmek zorunda kalabilir.

Bu sebeple tam olarak bu noktada greft buhar infüzyon üniteleri devreye girer. Fue Saç Ekiminde greft buhar infüzyon ünitesi ile yapılan işlem; alınan saç köklerine ihtiyaç duydukları vitamin ve mineraraller yönünden zengin mezoterapi buharının verilmesi işlemidir. Saç kökleri alındıkları andan itibaren transfer edilinceye dek 4-6 derece ısıda mezoterapi buharı ile beslenmeye devam eder. Bu şekilde FUE süresi uzadığında saç köklerinin kalitesini kaybetmesi konusunda endişe duyulmasına gerek kalmaz.

Fue Saç Ekimi Operasyonu Öncesinde Neler Yapmak Gerekir?

Estetik bir operasyon olan Fue Saç Ekimi kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek adına yaptırdığı bir işlemdir. Bu sebeple operasyon öncesi ya da sonrasında yapılacak olan tüm işlemlerin sosyal hayatımızı en az etkileyecek şekilde planlanması gerekir.

Fue Saç Ekimi Operasyonu öncesinde ;

 • Eğer devam eden bir tedavimiz var ise takip eden doktordan mutlaka onay alınmalıdır. Kullanılan ilaçlar mutlaka saç ekimini gerçekleştirilecek doktora bildirilmeli, ilgili testler ibraz edilmelidir. Saç ekim işlemi daha iyi hissetmek adına yapılan bir işlemdir. Bu sebeple devam eden bir tedavimiz var ise saç ekimi işlemi ile entegre devam edilmelidir.
 • Operasyon öncesinde alkol, kahve, yeşil çay ve asitli içeceklerin kullanımı azaltılmalıdır. Mümkünse son 3 gün kullanılmaması tavsiye edilir.
 • Sigara kullanımı mevcutsa azaltılmalıdır. Saç köklerinin transferi saç ekimi sürecinin sadece bir kısmıdır. Operasyon sonrasında transfer edilen saç köklerine maksimum kalitede beslenme sağlanmalıdır.sigara burada önemli bir etki oluşturmaktadır. eğer sigara kullanımı tamamen kesilemiyorsa en aza indirilmesi tavsiye edilir.
 • Operasyona gelirken saç şekillendiricileri kullanılmaması, saçın doğal halinde bırakılması yapılan planlamanın daha efektif olması açısından önemlidir.
 • Operasyona gelirken gömlek yada önden açılıp kapanabilen formda bir giysi seçimi yapılırsa operasyon sonrası kişi çok daha rahat edecektir.
 • Operasyondan öncesi gece erken yatılmalı, operasyona dinlenmiş olarak başlanmalıdır.
 • Operasyon öncesi mutlaka kahvaltı yapılmalıdır. Bu daha rahat bir operasyon geçirmemizi sağlar.

Fue Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Bilinenin aksine Fue Saç Ekimi sonrası iyileşme süreci oldukça konforludur. Operasyon sonrası yapılan bandaj uygulaması takip eden ikinci gün çıkarılır. 10 gün boyunca boyundan alt kısım için normal banyo yapılabiliyorken ekim ve donör alanı tavsiye edilen şekilde en iyi saç ekimi sonrası için hazırlanan yıkama seti ile yıkanmalıdır. 10 günün sonunda ekim alanı için kabuk dökümü yapılır. Kabuk döküm işlemi sonrası ekim alanında da donör alanında da kişiyi sosyal açıdan rahatsız edecek bir görüntü kalmaz. Sosyal hayata rahatlıkla dönüş yapılabilir. Takip eden hafta içerisinde saçların uzaması devam eder. Kişiden kişiye değişmekle beraber operasyondan iki hafta sonra ekim alanında da, donör alanda da saç ekimi işlemine dair hiçbir iz kalmaz.

Fue Saç Ekimi Sonrası Şok Dökülme

Operasyondan sonra 10 gün sürtme ve darbelere karşı ekim alanı korunmalıdır. 10 gün sonunda kabuk dökümü işlemi gerçekleştirilir. Takip eden günlerde saç çıkışları devam eder. Yaklaşık olarak 1. ayda şok dökülme süreci başlar ve 115.-120. günlere kadar devam eder. 4. ay bitiminde yeni saç çıkışları başlar. 6-7 aylarda hız kazanır. 1 sene dolana kadar yeni saç çıkışları olabilirken çıkışını tamamlamış olan saç kökleri kalınlaşmaya devam eder.

Fue Saç Ekimindeki şok dökülme sürecini örneklendirmek gerekirse,
Senelerce aynı evde oturan bir kişinin yan mahalleye taşındığı düşünülebilir. Yeni taşındığı muhit tanıdığı, bildiği, belki her gün gelip geçtiği bir yer olabilir ama ister istemez bir alışma süreci olacaktır. Kişi aynı kişi, eşyalar aynı eşyalar, muhit bilinen bir muhit olmasına karşın bu alışma süreci kaçınılmazdır.

Şok dökülme süreci de bu örneğe benzetilebilir. Kişi aynı, vücut aynı, saç aynı ama yeri değiştiği için bir alışma sürecine ihtiyaç duyulur. Bu sürece, dökülmelerin hızlı gerçekleşmesi sebebi ile şok dökülme adı verilir. Yaklaşık olarak 2-3 ay kadar sürer. Sonrasında yeni saç çıkışları gözlemlenecektir.

Fue Saç Ekim Yönteminin Avantajları Nelerdir?

Geçmiş yıllarda kullanılan, donör alanda bıraktığı rahatsız edici iz nedeni ile artık kullanımı bırakılan FUT (Follicular Unit Transplantation) yönteminin aksine Fue Saç Ekiminin avantajları oldukça fazladır. Kişi eğer ofis ortamında çalışıyorsa operasyondan iki gün sonra işine dönüş yapabilir. Eğer ofis ortamında değil de sahada çalışıyorsa işine dönmek için yaklaşık olarak on gün beklemelidir. Her iki durumda da kişi operasyon sonrası kısa bir süre içinde günlük rutinine dönüş sağlayabilir. Dikkat edilmesi geren süre maksimum 10 gündür.

 • Dokuya uygulanan stres sınırlı olduğundan operasyon sonrası ağrı oluşmaz.
 • Doku bütünlüğü korunduğu için doğru planlama yapıldığında herhangi bir iz kalmaz.
 • Donör alan büyük açıklıklarda ihtiyaç dahilinde ikinci seans için tekrar kullanılabilir.
 • Greftler tek tek ve donör alan durumuna göre alındığından homojen görüntü devam eder.
 • İleriki yıllarda kişi saçlarını uzun ya da kısa formda rahatlıkla kullanabilir.
 • Skar oluşmayacağı için his kaybı yada benzeri bir komplikasyon oluşmaz.

Fue Saç Ekimi yaptıranların dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikle operasyonun yapılması sürecin bir kısmı iken, transfer edilen saçların orada yaşamaya devam ettirilmesi sürecin diğer kısmıdır. Bu süreçte baz alınan parametre sosyal hayatın en az etkilenmesi ve gündelik yaşama en erken sürede dönüşken saçlarında en kaliteli şekilde beslenmeye devam ettirilmesi gerekir.

 • İyileşme sürecinde operasyonu yapan doktor ile sürekli olarak irtibatta kalınmalı ve tavsiyelerine mutlak suretle uyulmalıdır.
 • İlk 10 gün sürtme veya darbelere karşı özellikle ekim alanı korunmalıdır.
 • İlk 3 gün kahve, yeşil çay, alkol gibi kanı sulandıran içeceklerden ya da baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.
 • Operasyondan yaklaşık 10 gün sonra sağlıklı bir bireyde yeni saçlar dokuya tamamen tutunmuş olacaktır. Zarar görme ya da yerinden çıkma riski tamamen ortadan kalkar.
 • Operasyon sonrasında var olan saçlara olabildiğince hafif davranılmalıdır. Özellikle yıkama sırasında tırnak kullanılmamalı, parmağın yumuşak yeri, avuç içi ile masaj yapılarak yıkamalar tamamlanmalıdır.
 • Günlük olarak 3-4 litre su tüketilmelidir. Optimum su tüketimi dolaşımada pozitif yönde etki ederek beslenme kalitesini artıracaktır.
 • Uzun süre çok sıcak ya da soğuktan kaçınılmalıdır.
 • Sigara kullanımı minimuma indirilmeli, mümkünse tamamen bırakılmalıdır.
 • Operasyondan 1 ay kadar sonra spora başlanılabilir. Kişi daha öncesinde aktif olarak spor yapıyor ise operasyondan sonraki bir ay boyunca hafif tempoda yürüyüşlere devam edebilir. 1 ay kadar sonra vücut basıncını artırmadan hafif tempoda spora başlayarak adım adım antreman seviyesini yükseltebilir.

Fue Saç Ekiminde Saç Köklerinin Çıkış Yönünün Doğru Belirlenmesi

Fue Saç Ekiminde greftler tek tek alındığı ve tek tek transfer edildiği için saç yönleri istenilen şekilde verilebilir. Burada baz alınan parametre kişinin orjinal saç yönüdür. Doğal bir görünümün yakalanması için orjinal saç yönleri kullanılır. Bu şekilde kişi saçlarını istediği uzunlukta, istediği formda kullanabilir. Saç kesim ya da tarama şeklini istediği bir zamanda istediği şekilde değiştirebilir. Saç yönleri, saç köklerinin yarlerinin hazırlanması aşamasında doğru verildiği takdirde doğal görünüm hiç bir suretle bozulmaz.

Fue Saç Ekiminde Ekilecek Saç Köklerinin Ense Bölgesinden Alınmasının Nedeni

Ense bölgesinde bulunan saçlar genetik yapı itibari ile en güçlü saçlardır ve dökülmemeye kodlanmış olarak çıkar. Kişi spesifik bir durum (ağır ilaç kullanımı, uzun süreli tedaviler gibi) yaşamadığı sürece dökülme gözlenmez. Bu sebeple saç dökülmesi olan bölgelere transfer edilecek saç kökleri ense bölgesinden alınır.
Alım yapılırken homojen bir alım işlemi yapmaya özen gösterilmelidir. Fue Saç Ekimi ile homojen bir dağılımla alım yapıldığında kalan saçlar, alım yapılan yerlerde oluşan boşlukları kamufle eder ve görüntüde bir değişiklik oluşmaz.

Fue Saç Ekiminde Sakaldan Greft Alımı?

Genellikle Fue Saç Ekiminde donör alan olarak ense bölgesi tercih edilsede ihtiyaç dahilinde sakalın alt kısmıda donör alan olarak kullanılabilir. Burada dikkate dilmesi gereken nokta;

 • Kişinin sakal bırakıyor olması,
 • Çok genç yaşta olmaması,
 • Profilde sakaldan alınan köklerin kullanılmaması.

Eğer kişi sakal bırakıyor ve sosyal hayatının oturmuş olması sebebi ile sakalını kesecek bir pozisyonda bulunmuyorsa sakalın alt kısmındaki kökler kullanılabilir. Saç kökleri homojen olarak alınacağından dolayı sakalını kesmediği sürece görüntüde bir değişiklik olmaz. Eğer sakal tamamen traş edilirse, yüz dokusunun yumuşak olması sebebi ile alım yapılan yerlerde küçük izler görülebilir. Bu izler zaman içerisinde giderek silikleşecekte olsa tamamen traş olunduğunda kişiyi rahatsız edebilir. Bu sebeplerle genç yaştaki kişiler için sakal donör alan kullanımı önerilmez. İş değişikliği, evlilik ya da herhangi bir sebeple sakal kesilmek zorunda kaldığında istenmeyen görüntüler oluşabilir.

Bir diğer konu ise sakaldan alınan köklerin profilde kullanılmaması gerekliliğidir. Her ne kadar saç ve sakal kökleri yapı olarak birbirine benzesede birebir aynı değildir. Sakal bölgesinden alınan kökler tepe bölgesi denilen arka tarafta ense bölgesinden alınan saç kökleri ile birleştirilerek homojen bir şekilde dağıtılmak sureti ile transfer edilebilir. Bu şekilde yapılacak olan planlamada hem planlama yapılan bölgede sakaldan alınan greftler ile ekstra bir yoğunluk elde edilmiş olur, hem de sakalın farklı formda olması sebebi ile oluşabilecek bir görüntü bozukluğunun önüne geçilir.

Fue Saç Ekimi Sonrası Normal Hayata Dönüş

Günümüz dünyasında erkeklerde kadınlar kadar dış görünümüne önem vermektedir. Bu bağlamda saç estetik görünümün sağlanması adına önmeli bir yer kaplamaktadır. Bir çok kişi gerek iş gerekse sosyal endişeler sebebi ile saç ekim operasyonunu ertelemekte ve saç problemi ile hayatına devam etmek zorunda kalmaktadır. Sanılanın aksine operasyonun zor olan kısmı operasyon sonrasından daha çok operasyon öncesidir. Operasyon sonrasında kişiler sosyal hayatına hızlıca dönüş yapabilir. Dikkat edilmesi gerek süre 10 gündür. 10 gün sonrasında transfer edilen saçlar, yeni yerlerine tamamen uyum sağlar. Kişinin yaptığı işe bağlı olarak işe dönüş süresi daha erkende olabilir. 6-7 aylık periyotta yeni saç çıkışları hızlanır ve kişi tatmin edici bir görüntüye kavuşur. Sürecin tamamen tamamlanması yaklaşık olarak 1 senedir.

Fue Saç Ekimi Yöntemi Fiyatları 2022

Operasyon zamanı, alınan paket, kullanılacak olan teknolojiler, planlama yapılacak olan bölgenin durumu gibi bir çok parametreye göre operasyon fiyatı değişir. Fue Saç Ekim güncel fiyatları ile ilgili buradan bilgi alabilirsiniz.

Fue Saç Ekimi Yaptıranların Yorumları

Anahtar kelime: fue saç ekimi